Mateřství: Jaké vlastně je?

Zeptaly jsme se samy sebe, co pro nás znamená mateřství. Jako mámy jsme každá jiná, ale přeci v něčem stejné. Všechny ale chceme pro své děti to nejlepší, chceme jim být oporou a naše láska k nim nezná meze. 

KRISTÝNA

Jsem Kristýna, jedna polovina MimiConceptu a máma 3 skvělých děti Adama, Elly a Olivie. Být mámou je pro mě nejkrásnější věc na světě, moje děti jsou můj vesmír, jak jim stále s oblibou říkám. Dostala jsem za úkol se zamyslet nad mateřstvím a co pro mě v tuto chvíli znamená. Uvědomila jsem si, že s nejstarším Adámkem kterému bude 12 let mě začíná děsit představa, že se jednou pustí moji sukně. Takže tady je zamyšlení jedny mámy, která už ví jak rychle čas běží.

Mateřství pro mě znamená neustálou proměnu a růst. Každé mé dítě přineslo do mého života nové zkušenosti a naučilo mě důležité lekce.

První Adámek byl tím, kdo mě proměnil v mámu. To byl okamžik, kdy jsem si poprvé uvědomila, co to znamená milovat někoho víc než sama sebe. S ním jsem prožívala všechny ty první krůčky, první úsměvy a první slzy. Bylo to dojemné a krásné.

Ellinka mě naučila trpělivosti. Její odhodlání a touha objevovat svět kolem sebe, mě inspirovala. Učila mě čekat, naslouchat a podporovat. Trávily jsme hodiny zkoumáním květin a ptáků, což mi otevřelo oči pro všechny ty drobnosti, které v životě máme.

Olivka přinesla do mého života něco úplně nového. Její nekonečná radost a smích mě zjemnily. Díky ní jsem se naučila, že ne všechno musí být perfektní, a že chvíle radosti jsou ty nejcennější.

Být mámou je pro mě nejmilejší činnost na světě. Vidět, jak se děti formují, jak rostou a stávají se jedinečnými osobnostmi, ve kterých se zrcadlí naše láska a výchova, je pro mě nesmírně krásné. Je to dar, za který budu navždy vděčná. Mateřství mě změnilo a stále mě formuje.

Těším se na každý den, kdy vidím, jak moje děti rostou a stávají se silnými, samostatnými lidmi. Je to jako sledovat květinu, jak kvete a rozvíjí se. Každý nový milník, který dosáhnou, je pro mě důkazem jejich neustálého růstu a toho, že jsem na správné cestě jako jejich máma.

Zároveň mám ale obavy. Každý krok směrem k dospělosti je také krokem směrem od mé ochrany. Je to jako část mého srdce, která se odděluje, aby mohla letět na vlastních křídlech. Je těžké si představit, že moje děti už nebudou potřebovat mé obejmutí, nebo mou pomoc. Ale vím, že to je přirozený proces, a že jim musím dát tu svobodu a prostor, aby se mohli rozvinout a stát se tím, kým chtějí být.

Jednou mi řekl jeden dětský psycholog, že pustit své dítě do světa je důležité, aby se mohlo vydat na svou vlastní cestu, a i když je to náročné, vím, že když budou potřebovat oporu, budou se vždy moci vrátit. 

Takže ano, těším se na jejich budoucnost, ačkoli to přináší i strach, a vím, že budu vždy hrdá na to, jakými dospělými lidmi se stanou. 

SILVI

Jsem Silvia, druhá polovina MimiConceptu a máma dvou skvělých chlapečků, Aarona a Victora. Být matkou pro mě znamená tu nejsilnější lásku, kterou jsem poznala až narozením dětí.  Lásku, péči, sílu, radost i strach, nejistotu, únavu a obavy. Stát se mámou je fyzicky i psychicky náročný úkol, obzvlášť na začátku.

Porod dítěte zároveň přináší i narození matky. Měníme se a rosteme s nimi. 

Mateřství je ale především dar. 

Dnes vím, že neexistuje dokonalá matka a děti jí ani nepotřebují. Chci se snažit být matkou, která je tu pro ně, milující, pečlivá, zábavná, někdy přísná a doprovázet je na jejich cestě životem tak, aby vždy věděli, že tu pro ně budu. Vychovat z nich šťastné a kvalitní lidi. 

Protože děti jsou to, co tady po nás zůstává.

PS.: Můj muž dodává: Otcovství je to největší štěstí a zároveň odpovědnost v životě. Někdy je únavné, ale otravné však nikdy. A nikdy ho není moc.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data