PRSA dil čtvrtý: Když umění kojení nepřejí okolnosti

Prsa čtvrtý díl: Když umění kojení nepřejí okolnosti

V předchozím díle seriálu jsme se věnovaly úskalím během kojení. V závěrečné části série o prsou v celé jejich oblosti se dotkneme dalších dvou fenoménů, které mohou kojení (nepříjemně) ovlivnit a na závěr si zazpíváme motivační skladbu o těle. Klidně dvakrát nebo třikrát.

Stigmatizace kojení na veřejnosti:

  • Kojení je přirozený způsob výživy dítěte, přesto ženy často čelí stigmatizaci a negativním postojům, když dojde ke kojení na veřejnosti. Ačkoli to může být frustrující, mějte na paměti následující argumenty: kojení na veřejnosti je základním právem dítěte na správnou výživu. Kojení je přirozený biologický proces a běžná součást mateřství. Matky mají právo kojit své dítě, kdekoli je to potřeba – mimo jiné proto, že tím budují emocionální pouto se svým dítětem. Proto důvěřujte svému rozhodnutí kojit na veřejnosti, ignorujte případné komentáře a pamatujte, že děláte to nejlepší pro své dítě.

Nedostatečná tvorba mléka:

  • Někdy se může zdát, že vám mléka ubývá: pokud se kojí nedostatečně často nebo nepříliš dlouho, pokud je matka ve stresu či unavená, může ke snížení množství mléka skutečně dojít. Stejně tak existují způsoby, jak tvorbu mléka podpořit. Především kojte své miminko, kdykoli projeví zájem; časté kojení a dotek kůže na kůži prsa stimuluje. Ujistěte se, že prsa jsou po kojení prázdná – to také podněcuje tvorbu mléka. Stejně důležitá je dostatečná hydratace a zdravá strava, masáže prsou a opět: čas na relaxaci.

Kojení je dar, který mezi matkou a dítětem tvoří hluboké pouto. Každý úspěšný okamžik je důkazem ženské síly a odhodlání. Důvěřujte si, hledejte podporu – a pokud se to přece jen nedaří, nevnímejte to jako osobní selhání. Naopak! Krmení umělým mlékem má i svoje výhody: třeba sem tam sklenka dobrého vína nebo snazší podmínky k práci.

A prsa? Změnila během kojení tvar? Uvědomte si, že vaše tělo bylo po nezanedbatelnou dobu schopné živit dalšího člověka! Až příliš často jsme vystaveny tlaku „dokonalé krásy“, zbytečně se stresujeme podobou našeho těla místo abychom si uvědomily, jak dokonale nám slouží. Pomáhá učit se od těch, kterým se podařilo svá těla všech tvarů a velikostí přijmout. Poslouchat a věřit komplimentům, kterými nás častuje partner/partnerka nebo kamarádky. Nebo si zazpívat s Reginou Spektor: 

I've got a perfect body
But sometimes I forget
I've got a perfect body
'Cause my eyelashes catch my sweat
Yes, they do
They dooo 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data