Mýty, fakta a péče o peří

Peří je přírodní materiál, který požívaly již naše babičky. Existuje spousta smíšených názorů na to, zda používat či nepoužívat peří u našich dětí. Nemusí to být pouze péřové zavinovačky, ale také peřinky, nebo jiné produkty. Někdo tvrdí, že peří je to nejlepší, co můžete miminku z přírodních materiálů dopřát právě kvůli jeho vlastnostem, jiný zase tvrdí opak.

Je těžké nenechat se ovlivnit názorem ostatních lidí, zejména těch, kteří jsou Vám blízcí. Jako budoucí nebo čerstvá máma čelíte velkému množství informací najednou o tom, jak správně pečovat o nového člena rodiny, ale také i nežádoucím radám od jiných žen, či maminek ohledně toho, co je dobré a, co naopak není. 

A jak tedy poznat, zda je peří vhodný materiál pro Vaše miminko? Sestavily jsme pro Vás několik nejčastějších otázek spolu s odpovědmi, na které se nás ptáte. 

 

  1. Může mít dítě alergii na husí prachové peří a peří obecně? 

Profesor MUDr. Dietrich Hoffmann z Univerzitní nemocnice Johanna Wolfganga Goethego ve Frankfurtu se pokusil zjistit pomocí rozsáhlých výzkumů, zda husí prachové peří a peří obecně mohou způsobit alergie a nemoci. Byl prokázán pouze jistý druh alergie, který by mohl pocházet pouze z peří andulek a holubů. 

Nejčastější formou alergie je typ při kterém se alergen vdechne, což způsobuje potíže s dýcháním. Po testech s péřovými výplněmi bylo prokázáno, že alergen, který je zodpovědný za pacientovy problémy, není prachové peří. 

Dokonce i zkouška lámání peří nevedla k žádným relevantním výsledkům. Minimální procentu lidí, kteří mohou být alergičtí na peří (resp. Na keratin v něm obsažený), by trpělo alergií na kůži a ne alergií na dýchací cesty. Koncentrace keratinu v peří se minimalizuje standardizovaným čistěním a sterilizací tak, že není možné detekovat pozitivní reakce na peří. 

Je důležité zmínit, že prachové peří se před zpracováním opakovaně pere a sterilizuje, při teplotě 400 stupňů Celsia, a proto má nižší alergický potenciál, než běžně užívané syntetické výplně. 

Více informací naleznete zde: https://www.nomite.de/cz/alergii-na-roztoce/studie-k-alergii-na-domaci-prach/hofmann-dietrich-1998/ 

 

  1. Jak poznám, zda je peří kvalitní? 

Kvalita peří je definována procentuálním poměrem čistého prachového a ostatního peří, které je ve výrobku obsaženo. Označuje se zpravidla zlomkem, např.: 20/80, 30/70 až po ty nejkvalitnější náplně jako 90/10. 

Prachové peří je jen takové jakoby chlupaté smítko bez pevné konstrukce. Peří je vlastně klasické pírko (menší verze toho, co nosili indiáni na hlavě a nebo se používalo jako letky šípů). Oba druhy jsou důležité. Peří má pevnou konstrukci a brání cirkulaci prachového peří. Prachové peří je lehčí, a má výrazně více vzduchových kapes. Poměry jsou různé a každý ocení jiný poměr podle aktivity.

Čím větší je prachový podíl peří, tím je náplň kvalitnější. Tato kvalita označuje, že na sebe peří váže více molekul vzduchu a i při nižším objemu náplně v přikrývce, výborně izoluje a hřeje. 

Naše péřové produkty obsahují 90% prachové husí peří, tedy kvalitu 90/10. 

 

  1. Mohu využívat péřové výrobky i v létě? Nebo jen v zimě? 

Převážnou většinu lidí nápadně, že jakmile je venku tepleji, nemohou péřové přikrývky ani zavinovačky používat a proto pak pro ně nenajdou žádné využití. To je však omyl a velká škoda, jelikož tímto děti o komfort péřových produktů připravujeme. 

Peří má totiž také tzv. Hygroskopickou vlastnost, čímž rozumíme schopnost peří rychle absorbovat naší tělesnou vlhkost vznikající během spánku a následný odvod této vlhkosti mimo lůžko. Proto nám během spánku pod péřovou přikrývkou není zima, i když se zapotíme.

Péřové peřinky a polštáře, které nabízíme na našem e-shopu jsou plněny tak, aby mohly být využívány jako celoroční. Můžete je tedy využívat jak v zimě, tak i v létě. Není to jen perfektními termoregulačními schopnostmi, které peří má, ale také tím, v jaké gramáži je peřinka plněna. 

Péřová zavinovačka je poté například v letních měsících velmi oblíbená jako vystýlka do korbičky kočárku pro novorozeně. 

PS: U péřových zavinovaček platí obecné pravidlo, že zavinovačka je jako 1 vnější vrstva oblečení, tudíž je ideální miminko obléct právě o tuto 1 vrstvu méně. 

 

  1. Jak mám správně pečovat o peří? Mohu ho prát? 

Peří jako takové se vyznačuje dlouhou životností. Tuto délku však ovlivňuje intenzita používání, správné či naopak nesprávné skladování a péče o něj. Aby Vaše péřové výrobky zůstaly co nejdéle vysoce kvalitní, stačí dodržovat několik jednoduchých zásad, a to: 

  • Péřový výrobek často větrejte
  • Občas výrobek provzdušněte naklepáním
  • Nevystavujte péřový výrobek slunci

Péřové výrobky nedoporučujeme prát. Jelikož při praní se peří odmašťuje a křehne, tedy se znehodnocuje. Zároveň se tím také zhoršují jeho tepelně-izolační vlastnosti. Pokud peří není správně vysušeno, může také „zcuckovatět“, zapařit se, plesnivět a zapáchat.

Doporučujeme tedy ideálně peří nechávat v čistírně.

 

  1. Jaké jsou výhody péřové zavinovačky? 

Péřová zavinovačka utváří miminku prostředí nejpodobnější tomu, na které bylo zvyklé z bříška. Ohraničuje jeho prostor, což miminku dodává pocit bezpečí a jistoty. Poskytuje mu teplo a pohodlí. Její měkké, ale pevné prostředí miminko uklidňuje. 

Péřová zavinovačka miminku dovoluje na chvíli zachovat původní tvar zad ve tvaru C, umožňuje mu ležet rovně s hlavičkou v ose s tělíčkem, a tím předchází tak častému stáčení hlavičky k jedné straně. Při sklepání peří k hornímu rohu zavinovačky dokáže zajistit vyvýšení a chrání tak miminko před zadušením po ublinknutí.

Péřová zavinovačka také napomáhá nastavená či udržení spánkového režimu díky pocitu bezpečí, které zde miminko má, využijete ji ale i pro bdělé stavy miminka. Manipulace s miminkem je v zavinovačce mnohem jednodušší. Při zvedání, nošení i chování pomáhá zachovávat bezpečnou polohu miminka. Zpohodlňuje kojení. Při jízdě kočárkem tlumí otřesy.
(Více informací naleznete zde: https://www.babyburrito.cz/blogs/news/proc-si-vybrat-perovou-zavinovacku)

Péřová zavinovačka je stejně jako i ostatní péřové produkty z naší nabídky plněna 90% prachovým husím peřím. Zavinovačka je vyplněna peřím tak, aby miminku vytvořila příjemné a bezpečné prostředí. Peří se po uložení miminka nahrne do stran a vytvoří kolem miminka jakési mantinely, díky nimž se miminko uvolní, přirozeně najde rovnováhu a srovná se v ose. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data