PRSA díl třetí: Umění kojení

Prsa třetí díl: Umění kojení: překonejme spolu nečekané výzvy

Kojení je pro řadu žen jednou z nejkrásnějších životních zkušeností: fyzicky propojuje matku s dítětem v intimním okamžiku, kdy jej doslova sytí vlastním tělem. Kojení poskytuje miminku důležité vitamíny a mamince zase nečekanou slast – pokud vše probíhá hladce. O čem se v souvislosti s kojením stále moc nemluví, jsou některé potíže či nezdary. (A také o tom, že to nutně není cesta pro každou.) Pojďme si připomenout, co se může přihodit a jak si s tím poradit. Protože každý proces kojení je jedinečný a každá matka si zaslouží podporu.

Bolestivé bradavky a prsa:

  • I když vás na to v porodnici nepřipraví, je úplně normální, že kojení může působit nepříjemné bolesti. Pokud vás trápí bolestivost bradavek a prsou, zkuste jemnou masáž a aplikaci lanolinové masti. Některým matkám pomáhá natírání bradavek mateřským mlékem. Jakmile se rány zahojí, tělo se nové činnosti přizpůsobí a kojení si užijete. Slibujeme! Pokud se vám bolest překonávat nechce, na trhu existuje řada kvalitních kojeneckých produktů, které mateřské mléko dokážou nahradit. Přístup ke kojení je pochopitelně individuální a záleží hlavně na tom, abyste se cítila dobře. 

Problematické první přisátí:

  • Správné přisátí je klíčové pro pohodlné a efektivní kojení, ale někdy to nejde tak, jak bychom si přály: ať už kvůli nesprávné poloze kojence nebo nedostatku času a trpělivosti (či prostě kvůli únavě). Vyhraďte si na kojení dostatek času, abyste omezily zbytečný stres a spěch. Zkoušejte různé polohy a přidejte doteky a oční kontakt s dítětem. Pokud to nezabere, nebojte se požádat o pomoc laktačních poradkyni. Nebo využijte kojících pomůcek, jako je třeba kojící polštář, díky němuž kojenec snáze získá přirozenou polohu a samotné kojení se stane pohodlným zážitkem. 

Spánkový deficit:

  • Náročný režim kojení je jeden z prvních nárazů v mateřství: miminko se nepravidelně budí, dožaduje se mléka nebo je trápí bolesti bříška či zubů a maminky jsou fyzicky i emocionálně vyčerpané. Nezoufejte! Ačkoli je skutečně náročné, je to jen období – zkuste si ho maximálně usnadnit. Prospěte se během dne spolu s kojencem. Pokud je vaše miminko zvyklé na umělé mléko, rozdělte si s partnerem/partnerkou noční kojení. Zkuste kojit vleže. A pečujte o sebe: teplá koupel nebo krátká meditace vám udělá dobře.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data