Skincare, hormony a těhotenství

"Naqed je místo, vytvořené pro bezstarostné nákupy pečlivě vybrané a ověřeně bezpečné přírodní kosmetiky. Hlavně proto, že věříme, že si můžeme užívat krásu, aniž bychom se museli vzdávat etických a udržitelných voleb. Zároveň je to také místo, kde najdete všechny potřebné informace o přírodní kosmetice, které vás rozhodně přesvědčí, že používat přírodní kosmetiku, již dávno není o kompromisech." říká majitelka obchodu Naqed Lubica Abelová

Dnešní téma je pokožka v těhotenství. Poslední roky je velkým trendem udržitelnost ve všech směrech a my s tím souhlasíme. Co se naši pokožky týče jde ne jen o udržitelnost ale o tu nejlepší možnou péči jakou jsme schopny ji dát. Je to předse náš největší orgán. V období těhotenství to platí 2x víc. Vyzpovídaly jsme pro Vás Martinu Halas social media contributor, head of content a copywriter online obchodu Naqed Beauty 

Jaké jsou nejčastější změny, které mohou ženy na své kůži pozorovat během těhotenství? 

Během těhotenství se v těle děje spousta velkých změn a tyto změny můžeme pozorovat i na pokožce. Vlivem zvýšené produkce hormonů, můžeme pozorovat tmavnutí mateřských znamének a tvorbu pigmentových skvrn. Pleť ale reaguje na hormony různě, u někoho se objeví vysušená pokožka nebo se produkce mazu “zblázní” a objeví se akné. 

 

Proč některé ženy v průběhu těhotenství „září“ a jiné by se nejraději schovaly a nevylézaly? 

Každé tělo reaguje jinak, ale je pravda, že tajemná těhotenská záře je opravdová. Zvýšená produkce hormonů, může způsobit zvýšenou produkci séba a pokožka působí zářivěji. Stejně tak zvýšený průtok krve během těhotenství, dělá tváře a hrudník červenější a může působit lépe, trochu jako přirozená tvářenka. Hlavně pokud máte tenčí pokožku.

Můžete ale působit naopak extra pobledle, během těhotenství také tělo extra zadržuje vodu nebo se můžou objevit popraskané žilky a to rozhodně nikomu na sebevědomí nepřidá.

 

A co může způsobovat příliš vysušenou kůži v těhotenství? Jak proti tomu bojovat?

Za vysušenou kůži můžou právě poblázněné hormony, které můžou snížit činnost mazových žláz a týká se celého těla nejen oblasti bříška nebo tváře. 

Důležité je proto dodat pokožce vláhu a uzamknout jí uvnitř. Skvělou volbou je proto sérum s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s pleťovým olejem nebo krémem obsahující hořčík. 

https://www.naqed.cz/product/prirodni-sametovy-krem-na-citlivou-plet/

 Na pocit svědění a pnutí pokožky pomůžou také produkty s vysokým obsahem omega mastných kyselin najdete ho třeba v oleji Inca Inchi. Pokožku uklidní také aloe vera nebo okurkový extrakt. 

https://www.naqed.cz/product/soothe-moisture-supercharge-skin-savior-butter/

https://www.naqed.cz/product/nourish-smooth-soft-creme-de-corps/

https://www.naqed.cz/product/organic-pregnancy-anti-stretch-mark-cream/

 

Jak vznikají strie a proč? Co na ně platí? 

Strie vznikají, protože naše kůže se napíná příliš rychle. Jak moc jsme náchylní k vzniku strií ovlivňuje hlavně genetika ale vyživená, hydratovaná kůže je lépe připravená na postupné napínání. Proto je dobrý nápad bříško pravidelně mazat jakmile zjistíte, že jste těhotná. V postupujících měsících potom mazat 2-3x denně.

 

Jaké produkty by se podle Vás měly stát součástí skincare rutiny každé ženy v průběhu těhotenství a následně i po porodu? 

Rozhodně produkty bohaté na vitamíny a minerály, které má pokožka během těhotenství nedostatek. Pokud se objevilo akné, uklidní ho produkty se zinkem. https://www.naqed.cz/product/purifying-fluid-trio-zinc-repack/?preview_id=7059&preview_nonce=62627ad391&_thumbnail_id=5130&preview=true  V případě, že vás trápí extra vysušená nebo citlivá pokožka pomůže kyselina hyaluronová, alove vera a produkty s hořčíkem. Nezapomínejte každý den na denní nebo tónovací krém s ochranným minerálním faktorem. Extra výživnou péči o bříško, ve které pokračujte i po porodu a na masáž obličeje, která zase pomůže s otoky. 

 

Co kombinace těhotenství, kůže a sluníčko? 

Zvýšená produkce melaninu a estrogenu dělá pokožku citlivější na vznik pigmentových skvrn a snížené množství kyseliny listové ji dělá zase citlivější na slunce. Kvalitní SPF je proto naprostým základem péče o pokožku během těhotenství.
SPF na tvář bychom měli používat po celý rok, každý den i přesto, že zůstáváme doma. Intenzita UVA se během dne ani roku nemění a sklo oken neposkytuje žádnou ochranu. Kvalitní krém s vysokým ochranným faktorem na minerální bázi je nejlepší volbou během i mimo těhotenství. Chrání nás totiž nejen před vznikem rakoviny, ale také pigmentovými skvrnami a předčasným stárnutím.

 

Víme, že vitamín C je skvělou ingrediencí pro zesvětlení pigmentových skvrn. Může se vitamín C používat i v průběhu těhotenství? 

Vitamín C je rozhodně v těhotenství skvělá volba a to nejen na pigmentové skvrny. Pokud totiž zrovna nepatříte mezi ty šťastnější a těhotenství vám nedodalo zdravou záři, vitamín C vám ji pomůže dohnat :). Na formě vitamínu C ale záleží, levnější druhy, které se můžou objevovat i v dražší kosmetice, totiž můžou citlivou pokožku podráždit. Volte proto buď takový vitamín c, který je vhodný i pro citlivou pokožku https://www.naqed.cz/product/novexpert-ultra-koncentrovane-serum-s-vitaminem-c-2/ https://www.naqed.cz/product/essential-antioxidant-serum/

nebo zařaďte péči, která je bohatá na vitamín C v jeho přirozené formě a nezpůsobuje tak podráždění. https://www.naqed.cz/product/8faces-boundless-solid-oil-multifunkcni-balzam/ https://www.naqed.cz/product/cbd-derma-repair-supercharged-bio-active-cream/ 

IMG_7200 

Kterým ingrediencím v kosmetice by se těhotné ženy měly vyhýbat? 

Všechny ženy, ale speciálně ženy během těhotenství nebo kojení, by se měly úplně vyhýbat běžné konvenční kosmetice. V laboratořích novexpert provedli zajimavou studii, kde testovali rozložitelnost běžné a přírodní kosmetiky. Do 28 dní byla přírodní plně rozložená zatímco konvenční kosmetika zůstala v původním stavu. Kosmetika proniká naší kůží do těla, stejně se třeba kůží vstřebávají hormonální náplasti, kde se ukládá. Pokud se konvenční kosmetika nerozloží v přírodě, nemůže ji odbourat naše tělo a bohužel se také ukládá v těle plodu. 

Mimo to je nevhodný během těhotenství je také retinol, kvuli obavám, že může způsobovat rakovinu. 

 

 Martino, děkujeme za rozhovor!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data